缅甸腾龙国际

  • University Council

    The University Council is Deakin's governing body. It sets the University’s strategic direction and ensures that the appropriate plans are in place for Deakin to achieve its goals.

    The role of the University Council

    The primary responsibilities of the Council include:

    • appointing and monitoring the performance of the Vice-Chancellor as Chief Executive Officer of Deakin
    • approving the mission and strategic direction of Deakin and its annual budget and business plan
    • overseeing and reviewing the management of Deakin and its performance
    • establishing policy and procedural principles for the operation of Deakin consistent with legal requirements and community expectations
    • overseeing and monitoring the assessment and management of risk across Deakin
    • overseeing and monitoring the academic activities of Deakin
    • approving significant commercial activities and systems of control and accountability.

    Members of the University Council

    the Deakin council

    Standing L-R:   Dr Lyn Roberts AO, Mr Richard Carr, Ms Miranda Douglas-Crane, Mr Jean-Marc Kurban*, Mr Ryan Leemon, Professor Chris Hickey, Mr Stuart Hamilton AO, Mrs Alice Di Pasquale, Mr Stephen Bubb, Mr Peter Niblett (Deputy Chancellor)

    Sitting L-R:   Ms Philippa Kelly (Deputy Chancellor), Professor Iain Martin (Vice-Chancellor), Mr John Stanhope AM (Chancellor), Ms Kathy Grigg (Deputy Chancellor), Ms Carol Boyer-Spooner

    *Mr Jean-Marc Kurban's current term of office expiry is 31 December 2019. Ms Maryam Hasanova is the 2020 student Council representative.

    Official members

    Members appointed by government

    • Carol Boyer-Spooner
      Member of Council appointed by the Minister
      Initial date of appointment: 1 January 2016
      Expiry of current term of office: 31 December 2021
    • Miranda Douglas-Crane
      Initial date of appointment: 24 September 2013
      Expiry of current term of office: 31 December 2021
    • Peter Niblett
      Deputy Chancellor
      Initial date of appointment: 1 January 2009
      Expiry of current term of office: 31 December 2020
    • Dr Lyn Roberts AO
      Initial date of appointment: 1 April 2017
      Expiry of current term of office: 31 December 2020
    • Ryan Leemon
      Initial date of appointment: 1 July 2019
      Expiry of current term of office: 30 June 2022

    Members appointed by Council

    • Stephen Bubb
      Initial date of appointment: 1 January 2019
      Expiry of current term of office: 31 December 2021
    • Richard Carr
      Initial date of appointment: 1 January 2019
      Expiry of current term of office: 31 December 2021
    • Kathy Grigg
      Deputy Chancellor
      Initial date of appointment: 8 September 2009
      Expiry of current term of office: 30 June 2021
    • Stuart Hamilton AO
      Initial date of appointment: 24 September 2013
      Expiry of current term of office: 31 December 2021
    • Philippa Kelly
      Deputy Chancellor
      Initial date of appointment: 1 January 2010
      Expiry of current term of office: 31 December 2020

    Members elected to Council

    • Alice Di Pasquale
      Initial date of appointment: 1 July 2016
      Expiry of current term of office: 31 December 2020
    • Maryam Hasanova
      Initial date of appointment: 1 January 2020
      Expiry of current term of office: 31 December 2020

    Contact the Council Secretariat

    Council Secretary
    Dr Glenn Nicholls
    +61 3 9246 8242
    Email the Council Secretary

    Executive Officer, Council
    Rachel Haynes
    +61 3 5227 8913

  • 利盈的彩大厅

    德甲联赛竞平台盘口

    m8的彩

    彩51|官网

    天禧的彩的网

    足彩加app官方

    彩福彩票平台

    澳门网上娱乐排行榜

    五福彩票首页注册